Poradnia Środa Wielkopolska

Diagnostyka Środa Wielkopolska

Badania diagnostyczne dla chorych

USG tkanek miękkich Środa Wielkopolska

USG tkanek miękkich jest podstawowym badaniem diagnostycznym, które pozwala lekarzowi na przyjrzenie się zmianom na skórze, w tkance podskórnej i mięśniach oraz w węzłach chłonnych. 

USG piersi Środa Wielkopolska

USG piersi jest prostym, bezinwazyjnym i bezbolesnym badaniem umożliwiającym wykrycie we wczesnym stadium ewentualnych zmian nowotworowych. Badaniu temu regularnie poddawać się powinny kobiety z grupy ryzyka, a więc obciążone genetycznie. Pacjentki zaniepokoić powinny także przewlekłe i silne bóle, zmiany kształtu i/lub wielkości oraz zmiany skórne. 

Samo badanie trwa około 10-15 minut. Najważniejsze, by pacjentka zgłosiła się na nie między 1 a 10 dniem cyklu.

USG jamy brzusznej Środa Wielkopolska

USG jamy brzusznej umożliwia lekarzowi przyjrzenie się wszelkim zmianom w obrębie jamy brzusznej, a więc m.in. wątroby, dróg żółciowych, trzustki i nerek.

Ważne, by pacjent dzień przed badaniem jadł produkty lekkostrawne z wyłączeniem surowych warzyw i owoców oraz ciemnego pieczywa. U osób ze skłonnościami do wzdęć zaleca się, by przyjęły leki rozkurczające przewód pokarmowy. Co najmniej na 6 godzin przed badaniem należy zrezygnować z przyjmowania pokarmów, kawy i herbaty, tytoniu oraz gumy do żucia. Na samo badanie należy zgłosić się na czczo.

USG jamy brzusznej pozwala ocenić narządy w obrębie jamy brzusznej, m.in. wątrobę, drogi żółciowe, trzustkę czy nerki. Badanie pomaga wykryć rozmaite schorzenia, m.in. złogi w układzie moczowym, stany zapalne otrzewnej, guzy, torbiele, uszkodzenia po urazach. Pozwala także monitorować leczenie nowotworów zlokalizowanych w tym miejscu oraz wykrywać przerzuty.

USG Doppler tarczycy Środa Wielkopolska

USG Doppler tarczycy jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Umożliwia specjaliście endokrynologowi zdiagnozować stanu gruczołu tarczycy. Pozwala na precyzyjne zlokalizowanie ognisk zapalanych, guzków, zwapnień i torbieli. Badanie USG tarczycy ważne jest przy diagnostyce niedoczynności i nadczynności tego gruczołu oraz choroby Hashimoto.

Do badania USG tarczycy pacjent nie musi przygotowywać się wcześniej w żaden szczególny sposób. Istotne, by na czas samego zabiegu zdjąć z szyi wszelkie ozdoby.

USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych Środa Wielkopolska

USG Doppler żył i tętnic kończyn dolnych jest krótkim i bezbolesnym zabiegiem, który umożliwia specjaliście z zakresu flebologii wykryć i ocenić stan zaawansowania chorób żył. Na podstawie tego badania lekarz wraz z pacjentem omawiają dalszą drogę leczenia. Pacjent nie musi szczególnie przygotowywać się do zabiegu. Ważne, by pamiętał, że podczas badania będzie musiał pokazać lekarzowi całe nogi. Zaleca się więc ubranie, które umożliwi sprawne przebranie się. W Medicus-Bonus wszystkie wykonywane zabiegi odbywają się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. Skupiamy się na leczeniu żylaków małoinwazyjnymi metodami dla szybszego powrotu pacjenta do zdrowia.

Badanie EKG Środa Wielkopolska

Badanie EKG jest bezbolesnym, krótkim zabiegiem. Wykonuje się je m.in. u pacjentów z rozpoznaną chorobą układu sercowo-naczyniowego, a także z jej podejrzeniem. Lekarze zlecają je również osobom z grupy wiekowej 40+, pracownikom fizycznym, sportowcom i chorym stosującym leki mogące mieć potencjalnie zły wpływ na układ krążenia. 

Podczas badania pielęgniarka odkaża skórę, a następnie przyczepia elektrody i włącza elektrokardiograf. 

EKG Holter Środa Wielkopolska

Wskazaniem do wykonania EKG Holter jest m.in. podejrzenie zaburzeń rytmu serca u osób z chorobą wieńcową oraz sprawdzenia skuteczności działania rozrusznika serca, diagnostyce zaburzeń rytmu serca, nieprawidłowej kurczliwości mięśnia sercowego i wszelkich zmian w obrębie serca. Aparat Holtera na specjalnym pasku przypina się pacjentowi na klatce piersiowej. Urządzenie monitoruje pracę serca przez 24 godziny, a jego zapis jest odbierany i zapisywany w rejestratorze. Do badania EKG Holter nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Mężczyźni są jednak proszeni o usunięcie owłosienia na klatce piersiowej. Zaleca się także założenie luźniejszego ubrania i dołożenie przez pacjenta starań, by nie zamoczyć urządzenia oraz przez przypadek nie oderwać elektrod od skóry. 

Echo serca Środa Wielkopolska

Echo serca, czyli ultrasonokardiografia jest bezpiecznym i bezinwazyjnym badaniem, dzięki któremu lekarz ma dokładny wgląd w budowę mięśnia serca i naczyń krwionośnych, co umożliwia znalezienie ewentualnych wad w jego budowie. Umożliwia też ocenę skurczów, przepływu krwi w naczyniach, pracy zastawek oraz parametrów opisujących funkcje i budowę serca.

Lekarz diagnosta Środa Wielkopolska

dr Anita Kin-Pawełek

lekarz diagnosta

dr Bartosz Szybiak

lekarz diagnosta

dr n.med. Krzysztof Galbas

lekarz diagnosta

dr Barbara Bromińska

lekarz diagnosta